Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

JacobTastes Sp. z o.o.

Warszawa

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ślub poza USC? To możliwe

Autor: JacobTastes Sp. z o.o., publikacja: 2022-02-04

Czy ślub cywilny można zawrzeć tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego? Otóż nie. Odpowiadając na pytania wielu Par Młodych, z którymi pracowaliśmy lub pracujemy przy organizacji ślubu, odpowiadamy, że ślub cywilny można zawrzeć w dowolnym miejscu poza USC. Należy jednak przy tym pamiętać, że miejsce, w którym chcemy złożyć przysięgę małżeńską, musi spełniać kilka wymagań. Między innymi musi zachować powagę godną ceremonii ślubnej oraz zapewnić bezpieczeństwo zarówno Urzędnika, jak i wszystkim osobom zgromadzonym na ceremonii. Co to wszystko oznacza?

Dekoracja, ślub w plenerze, godło państwowe, kwiaty

Wybór miejsca zaślubin w plenerze

Coraz popularniejsza wśród przyszłych Par Młodych jest chęć zawarcia związku małżeńskiego w nieco innych okolicznościach przyrody niż Urząd Stanu Cywilnego. Bardzo często Pary Młode organizujące swoje przyjęcie weselne w plenerze marzą również o tym, aby w tym samym miejscu złożyć przysięgę. Może to być zarówno przestrzeń dookoła wynajętej sali weselnej, jak i własny ogród lub też inne miejsce, które Parze Młodej spodobało się na tyle, że chcą właśnie tam zawrzeć ślub.

Trzeba jednak wiedzieć, że miejsce miejscu nierówne. I chociaż w 99% przypadków Urząd Stanu Cywilnego przychyla się do prośby Państwa Młodych, to jednak zupełnie inaczej odbierze prośbę o zawarcie ślubu we własnym ogrodzie a inaczej np. w miejskim parku.

Podstawowe zasady

Podstawową zasadą, którą kieruje się Urząd Stanu Cywilnego jest konieczność zachowania powagi godnej ceremonii ślubnej oraz zapewnienie bezpieczeństwa, tak samo urzędnikowi USC, jak i wszystkim osobom zgromadzonym na ceremonii. Warto więc poza wyborem odpowiedniego miejsca zadbać o to, aby takie miejsce zostało dobrze przygotowane.

Poza samym biurkiem i krzesłem dla urzędnika oraz krzesłami dla Pary Młodej warto zatroszczyć się o odpowiednią dekorację, w tym:

  • kwiaty, zarówno w otoczeniu jak i na biurku,
  • zakrycie biurka obrusem lub płótnem
  • oraz – na co wiele Urzędów zwraca uwagę – odpowiednie wyeksponowanie godła państwowego. Może ono zostać podwieszone za urzędnikiem, jeśli na ten czas mamy przygotowany namiot lub zostać ustawione w widocznym miejscu, jednak w taki sposób, aby nikt nie zarzucił zniewagi godła.

Organizacja ceremonii

Organizując ceremonię ślubną poza Urzędem Stanu Cywilnego, warto się ubezpieczyć na wypadek złej pogody. Dlatego jak najbardziej rozsądnym wyjściem będzie przygotowanie miejsca dla Urzędnika oraz Pary Młodej pod namiotem. Wiele firm cateringowych poza samym cateringiem świadczy również usługi wynajmu sprzętu eventowego, w tym zarówno namiotów weselnych, jak również krzeseł, stołów czy dekoracji ślubnej potrzebnej na czas składania przysięgi.

Dlatego, jeśli marzymy na przykład o ślubie w plenerze i zamawiamy catering, warto sprawdzić, czy firma cateringowa może nam zdjąć z głowy problem przygotowania miejsca pod zaślubiny.

Ale jak się za to zabrać?

Wydanie zgody na zawarcie ślubu poza USC wymaga złożenia do kierownika USC podania z prośbą o udzielenie ślubu poza urzędem. Podanie takie składa się najczęściej do urzędu będącego w najbliższej okolicy miejsca, w którym zamierzamy wziąć ślub. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą w wysokości 1.000 zł, co stanowi pokrycie kosztów dojazdu urzędnika, wyznaczenie zastępstwa na czas jego nieobecności w urzędzie itd. Dowód wpłaty tej kwoty na rachunek Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć wraz z podaniem do Naczelnika Urzędu Stanu Cywilnego.

Pamiętać należy też o tym, aby na podaniu do USC była informacja, iż miejsce, w którym zamierzamy złożyć przysięgę, wyraża na to zgodę. Możemy taką informację zawrzeć na podaniu (wówczas osoba reprezentująca dane miejsce podpisuje oświadczenie, że wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych podczas składania przysięgi).

Możemy też do podania dołączyć osobne pismo z sali weselnej lub miejsca, w którym chcemy złożyć przysięgę. Bardzo często popularne miejsca weselna posiadają gotowe pisma wyrażające zgodę na zawarcie na ich terenie ślubu lub zawierają taką informację w podpisywanej umowie. Jeżeli jednak nie dysponujemy lub nie możemy znaleźć wzoru podania, lub zgody na zawarcie ślubu w wynajętym przez nas miejscu, warto zwrócić o pomoc do firmy, która obsługuje wesele. Może się bowiem zdarzyć, że firmy cateringowe wyspecjalizowane w organizacji przyjęć weselnych pomagają zarówno w napisaniu takiego podania jak i w ewentualnych krokach odwoławczych.

O ile, jak wspomnieliśmy wyżej, w 99% przypadków Urząd Stanu Cywilnego wyraża zgodę, o tyle zawsze pozostaje ten 1 procent, w którym złożone podanie może zostać odrzucone. Jednak nawet w takim przypadku przysługuje odwołanie do wojewody, który sprawuje nadzór nad działalnością Urzędu Stanu Cywilnego.

Podsumowanie

Organizując ten wymarzony dzień możemy popuścić wodzę fantazji. W końcu zależy nam na tym, aby był to niezapomniany dzień i żeby jego przebieg był taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Dlatego, jeżeli chcemy zawrzeć ślub w plenerze lub innym miejscu niebędącym Urzędem Stanu Cywilnego, nic nie stoi na przeszkodzie.

Warto również pamiętać, iż na obecnym rynku usługodawców jest wiele firm, które pomogą nam nie tylko w organizacji cateringu czy odpowiednim wystroju, ale również mogą pomóc Państwu Młodym przebrnąć przez wszystkie formalności z tym związane.

Sprawdź również: Najlepsze Oferty na Imprezy i Uroczystości, 2022

Agencje Eventowe - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 711 Organizatorów Imprez najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o agencjach eventowych